Deri Ceket Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deri ceket tüm mevsim giyilen kıyafetlerin en başında gelmektedir. Herkesin dolabında olması gereken günün kurtarıcı kombin öğesidir. Peki, deri ceket alınırken dikkat edilmesi gerekenleri biliyor muyuz? Öncelikle alacağınız tüm giysilerde hakiki deri kullanmaya özen göstermelisiniz. Suni deri hem yıpranır hem de sağlıksızdır. Hakiki derilerin suni derilere göre fiyatı yüksektir. Bu sebepten hakiki deri alıp uzun yıllar boyunca güvenle giyebilirsiniz. Suni deriler kanserojen maddeler içermektedir ve sağlığa zararlıdır. Hakiki deriler hem sağlık hem de kullanım ömrü bakımından çok daha avantajlı olacaktır.


Gerçek deri almanın avantajları;

- Sağlıklı ve uzun yıllar kullanım kolaylığı

- Çabuk yırtılma ve bozulma riskleri içermez

- Nemi emmesi sayesinde terletmez

- Doğal olması sebebiyle sağlık için faydalıdır


Hakiki deri ile suni deriyi nasıl ayırt edeceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Bazı büyük markalar bile suni deri satmaktadır. Ürün etiketi iyi incelenmeli ve fiyat kontrol yapılması gerekmektedir. Hakikiyi nasıl anlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kışın ve baharın vazgeçilmez ürünü olan deri montların bakımı doğru yapılmalıdır. Deri montların fiyatları yüksek olduğundan bakımına önem gösterilmesi gerekmektedir. Deri montlarımızın ömrünü uzatmak doğru bakım ve kullanımdan geçmektedir. Bu sayede montlarınızı daha uzun bir süre güvenle kullanabilirsiniz.
Deri Mont Bakımı ve Kullanımı


Deri Mont Hava Almalı

Deri montlarımız ve ceketlerimiz havasız ortamlarda tutulmamalıdır. Güneş ışığına maruz kalmayan oda sıcaklığında saklanabilir. Çok nemli ve çok kuru ortamlar zarar verebilir. Deri montlarınızı askıda tutarak dolabınızda güvenle saklayabilirsiniz.


Deri Mont Temizliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle, deri montlarımızı ve deri ceketlerimizi kesinlikle çamaşır makinesinde yıkamıyoruz. Çamaşır makinesinde yıkamak deriyi yıpratır ve kullanılmaz hale getirir. Derinin dokusu oldukça incelir ve yüzeyinde çatlaklar oluşur. Deri mont temizliği en önemli işlemlerin başında gelmektedir. Deri montunuzu nemli bir bez ya da sünger yardımıyla silebilirsiniz. Yumuşak bir bez olması daha iyi olur. Çünkü deri üzerinde çizikler bırakabilmektedir. Ve silme işlemini yaparken oval bir şekilde baskı yapmadan yavaş bir şekilde silmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde deri montunuz zarar alabilir.

Eğer deri montunuz üzerinde leke ve benzeri izler var ise pamuğa az miktarda vazelin yardımıyla lekeli kısmı silebilirsiniz. Vazelin hem deri ceketinizi parlatır hem de üstündeki lekeleri çıkartmaya yardımcı olmaktadır. Eğer bunlara rağmen deri ceketinizde veya montunuzdaki leke halen çıkmıyorsa, kuru temizlemeciye götürebilirsiniz.


Deri Montunuz Islandıysa!

Deri montunuz dışarıda, yağmurda ıslanmış olabilir. Isı kaynağı(soba, fön makinesi, kalorifer, güneş ışığı) benzeri araçlarla kurutmayınız. Deri montunuzu güneş ışığında kurutmak derinin çatlamasına ve kurumasına neden olmaktadır. Bu deriye ve cildine zarar vermektedir. Deri montunuzu doğal bir şekilde kuruması için oda sıcaklığında bırakabilirsiniz.


Deri Montu Saklama

Deri ceketinizi uzun yıllar boyunca giyebilmek için iyi muhafaza etmek en önemli kriterdir. Bir diğer önemli kriter ise, ceketinizin dolapta askıda durmasıdır. Askınızın ceketinize göre uygun olduğundan emin olmalısınız. Deri ceketinizi saklarken kesinlikle katlamamalısınız. İz ve çeşitli deri problemlerine yol açar. En kolay ve sağlıklı saklama yöntemi askıda durmasıdır.